„Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać” – Terry Prachett

Wkrótce 1 listopada i święto, które pozwala nam się zatrzymać na chwilę, czyli Dzień Zmarłych. Ośmielę się napisać, że zapewne Ty również straciłaś/ straciłeś w swoimi życiu kogoś bliskiego: mamę, tatę, babcię, dziadka, dziecko, żonę, przyjaciela, przyjaciółkę… Każda strata jest bolesna i żałoba, z którą się wiąże to proces trwający różny czas.
Etapy żałoby
Najczęściej spotykanym modelem żałoby opisującym poszczególne jej fazy jest model autorstwa Elisabeth Kübler – Ross pokazującym poszczególne jej etapy, czyli:
- ZAPRZECZENIE „To nie możliwe”. W tej fazie nie jesteśmy w stanie zaakceptować i uwierzyć w to, że nie ma z nami bliskiej osoby.
- ZŁOŚĆ „Dlaczego to się przydarzyło mnie?”. Czujemy gniew i złość na siebie, otoczenie oraz na sytuację, która nas spotkała. Uważamy, że to niesprawiedliwe.
- NEGOCJACJE „Postaram się znaleźć sposób, żeby to cofnąć”. Negocjujemy sami ze sobą, targujemy się starając się zrozumieć, dlaczego tak się stało.
- DEPRESJA „Dalsze życie nie ma sensu”. Stan ten nie musi oznaczać, że zachorujemy na depresję. Jest to faza żałoby,
w którym mogą wystąpić symptomy natury fizjologicznej np. zaburzenia snu, bóle brzucha, problemy z apetytem. - AKCEPTACJA „Wszystko będzie dobrze”. W tej fazie akceptujemy tą sytuacje. Staramy się przeorganizować nasz życie tak, aby móc iść dalej do przodu.

Ważne jest, abyśmy przeszli każdy z tych etapów, gdyż przekłada się to w pewien sposób na postrzeganie samego siebie i otoczenia. Żałoba wywołuje zderzenie się z naszymi emocjami, których świadomość i zrozumienie pomaga nam ją przejść.
Sposoby radzenia sobie ze stratą
Strata bliskiej osoby wiąże się z bólem i cierpieniem i nie możemy jej uniknąć. Każdy z nas w którymś momencie życia jej doświadcza. Każdy z nas nieco inaczej sobie z nią radzi i ważne jest nie tłumienie emocji.
Płacz nie jest oznaką słabości i chyba nie ma gorszego stereotypu niż „chłopaki nie płaczą”. Mężczyźni mają też prawo do płaczu i wyrażania swoich emocji tak samo, jak kobiety.
Żal, złość to też emocje które mogą nam towarzyszyć. Jak sobie z nimi radzisz? Rzucanie przedmiotami, alkohol lub inne używki, jedzenie, praca w ogrodzie, intensywny jogging, trening na siłowni i wiele innych…?
Nadchodzi taki moment, że dojrzewamy do decyzji, co zrobić z rzeczami po zmarłej osobie. Najcenniejsze dla nas rzeczy pozostawiamy dla siebie. Zdjęcia, pamiątki, część ubrań… Niektóre przekażemy rodzinie bliższej, czy dalszej, część odzieży spakujemy i oddamy potrzebującym.
Projekt MEMORY to sposób na poradzenie sobie ze stratą
i zachowanie cząstki bliskiej osoby w nowej rzeczywistości

Czym jest projekt Memory?
Projekt Memory jest moim sposobem i propozycją dla Ciebie, jak możesz upamiętnić i zachować cząstkę bliskiej osoby przy sobie.
Z pozostałych po bliskiej osobie ubraniach tworzę coś nowego, co będzie Cię otulało i sprawiało, jakby ta osoba była obok, szeptała Ci ważne słowo czy zdanie. Może być to np. płaszcz, czy bomberka uszyta z fragmentów tej odzieży.
Z grafiką zrobiona przeze mnie, która będzie Ci się kojarzyć ulubioną rzeczą, miejscem, symbolem związanym ze wspomnieniami o bliskim. Wyszyję dla Ciebie ręcznie ulubione powiedzenie, zdanie słowo, na myśl których widzisz i słyszysz, jakby ta osoba mówiła do Ciebie.
Wykonane projekty są jedyne w swoimi rodzaju i niepowtarzalne. Tak, jak wyjątkowa była osoba, która odeszła.
Jeśli jesteś zainteresowana/ zainteresowanym projektem Memory zapraszam do kontaktu https://wastejeans.com/kontakt/
Ja tymczasem biorę się za realizację kolejnego zlecenia w ramach projektu Memory. Tym razem będzie to marynarka…